تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

مختصری در مورد آسفالت حفاظتی

  آسفالت‌هاي حفاظتي  نوعي از رويه‌سازي آسفالتي است كه در سطح راهها اجرا مي‌شود و بنا به تعريف پخش قير در راههاي خاکي، شني، آسفالتي و بتني و بلافاصله پخش سنگدانه بر روي آن، يا قيرپاشي بدون سنگدانه و يا استفاده از مخلوطهاي آسفالتي پيش ساخته از نوع دوغاب قيري و يا آسفالت متخلخل، آسفالت حفاظتي ناميده مي‌شود. ضخامت اين آسفالت كمتر از ٢٥ ميليمتر است و لذا جزو لايه باربر روسازي راه محسوب نمي‌شود و عملكرد سازه‌اي ندارد. در آسفالت‌هاي حفاظتي از قيرهاي محلول، قيرآبه‌ها و يا قيرهاي خالص با كندرواني كم استفاده مي‌شود.

  دامنه کاربرد آسفالت حفاظتی 

  از دامنه کاربرد آسفالت‌هاي حفاظتي می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • غير قابل نفوذ كردن بستر راه
  • جلوگيري از گرد و غبار
  • افزايش تاب سايشي و لغزشي راه
  • بهسازي موقت رويه‌هاي موجود آسفالتي و بتني

   اين نوع رويه‌سازي به علت سرعت و سهولت اجرا و نياز محدود به ماشين‌آلات و تجهيزات آسفالتي، در مقايسه با آسفالت گرم، بسيار مقرون به صرفه است. كاربرد انواع آسفالت‌هاي حفاظتي در صورت استفاده از قيرهاي معمولي بدون مواد افزودني به ترافيك سبك و متوسط محدود مي‌گردد و هر يك نيز به منظور خاصي اجرا مي‌شود:

  الف) استفاده به منظور رويه آسفالتي در راههائي که احداث رويه‌هاي بتني يا بتن آسفالتي از نظر فني و اقتصادي و با توجه به ترافيک موجود و آينده، قابل توجيه نيست بعد از اجراي لايه زيراساس و اساس شني، راه را با يک يا دو لايه آسفالت سطحي روسازي مي‌کنند.

  ب) استفاده به منظور افزايش تاب سايشي اجراي آسفالت حفاظتي، تاب سايشي راه‌هاي شني را افزايش مي‌دهد و از کاهش ضخامت رويه شني و جدا شدن سنگدانه‌هاي ريز و درشت آن از بستر راه جلوگيري مي‌کند و در نتيجه دوام و تاب‌آوري آن را بهبود مي‌بخشد.

  پ) استفاده به منظور افزايش تاب لغزشي سطوح آسفالتي قيرزده و لغزنده، به علت فقدان تاب لغزشي، به ويژه بعد از بارندگي و هنگام خيس بودن سطح راه و يا جمع شدن آب حاصل از نزولات جوي براي استفاده کنندگان از راه حوادث زيان باري ايجاد مي‌کند. اجراي آسفالت سطحي در اين راهها موجب افزايش مقاومت لغزندگي و در نتيجه افزايش ايمني ترافيک مي‌شود.

  ت) استفاده به منظور آب‌بندي رويه راه ورود و نفوذ هوا و آب از طريق فضاي خالي در رويه آسفالتي حتي براي راههاي جديدالاحداث از عوامل اصلي آسيب ديدگي محسوب مي‌شود. اجراي آسفالت حفاظتي روي اين سطوح، فضاي خالي و حفره‌هاي موجود سطحي را مسدود کرده و از نفوذ هوا و آب به قشرهاي آسفالتي و غير آسفالتي لايه‌هاي روسازي و زيرسازي جلوگيري مي‌کند.

  ث) استفاده به منظور روسازي مرحله‌اي در راههائي که  تکميل ضخامت روسازي در چند مرحله انجام مي‌شود مي‌توان در نخستين مرحله اجراي طرح از آسفالت سطحي استفاده کرد و در مراحل بعدي آن را با لايه هاي آسفالتي روکش و تقويت کرد. امتياز استفاده از اين روش آن است که قبل از اجراي لايه‌هاي بتن آسفالتي، هر گونه نقص غير قابل پيش‌بيني مشخص شده و پس از اصلاح آن مي‌توان نسبت به اجراي بتن آسفالتي اقدام کرد.

  ج) استفاده به منظور بهسازي راه رويه‌هاي آسفالتي را که به مرور زمان فرسوده شده ولي نواقص اساسي و سازه‌اي ندارند، مي‌توان با آسفالت حفاظتي و با هزينه کمتري بهسازي کرد. انجام آسفالت حفاظتي در اين موارد و بعد از عمليات اصلاحي و ترميمي از قبيل لکه‌گيري، درزگيري ترک‌ها، تسطيح فراز و نشيب‌ها و ساير تعميرات سطحي، قابليت بهره‌دهي را افزايش مي‌دهد و علاوه بر آن سطح يکنواختي را براي رويه راه تأمين مي‌کند.

  چ) استفاده به منظور افزايش خاصيت بازتابندگي رويه راه سطوح تيره رنگ رويه‌هاي سياه آسفالتي به علت محدود کردن وسعت ديد براي رانندگان وسايل نقليه در شب خطراتي ايجاد مي‌کند. اين نقيصه با اجراي يک قشر آسفالت سطحي تهيه شده با مصالح شفاف و روشن که بدرستي طرح و اجرا شده باشد، برطرف مي‌گردد. ولي اين بدان معني نيست که عمليات خط‌کشي و ساير علائم هشدار دهنده اجرا نشود.

  انواع آسفالت حفاظتی 

  آسفالت‌هاي حفاظتي به شرح زير تقسيم‌بندي مي‌شود:

  1 - آسفالتهاي سطحي يك يا چند لايه‌اي

  2 – سيل‌كت‌ها يا اندودهاي آب‌بند

  3 – مخلوط‌هاي آسفالت متخلخل

  4 - غبارنشاني و روغن پاشي راه  جهت جلوگيري از گرد و غبار و تثبيت راههاي خاكي


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ سه شنبه 18 خرداد 1395 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : آسفالت ,آسفالتي ,استفاده ,منظور ,اجراي ,افزايش ,آسفالت‌هاي حفاظتي ,آسفالت سطحي ,آسفالت حفاظتي ,اجراي آسفالت ,منظور افزايش ,
  مختصری در مورد آسفالت حفاظتی

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز دوشنبه 3 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55471
 • تعداد مطالب :149160
 • بازدید امروز :454841
 • بازدید داخلی :34768
 • کاربران حاضر :186
 • رباتهای جستجوگر:531
 • همه حاضرین :717

تگ های برتر